Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Новгородська селищна рада» (код ЄДРПОУ: 04342565) був реорганізований і увійшов до складу Торецької громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

Історична довідка

Перші поселення людей на території сучасного смт Новгородське датуються III-I тисячоліттям до н. е., про що свідчать вісім курганів доби бронзи. Упродовж багатьох століть територія краю стала місцем проживання кочовиків, свідченням цього є знайде ні кам’яні скульптури IX-XIII століть – «кам’яні баби».


Фото: Новгородська селищна рада. Автор – Тетяна Красько


Фото: Новгородська селищна рада. Автор – Тетяна Красько


У 1696–1702 роках на території селища з’являються перші козацькі зимівники в балці та в заплаві річки Залізна. У 1776 році в Балці Залізній утворюється державна військова слобода, поява якої пов’язана з ім’ям запорізького козака Прокопа Дяченка. Відтак село Залізне стає волостю Бахмутського повіту, поруч з яким на лівому березі річки Кривий Торець розміщується сільце Олександрівське, що належало колезькому асесору Федору Карповичу Фурсову, родина якого у ХІХ столітті продає частину земель графу Ігнатьєву Н.П.
У ХVIII столітті терени України активно заселяються іноземцями.

За однією з версій, німецький підприємець Яків Унгер отримав родючі землі в Катеринославській губернії «у мальовничій доли-ні на берегах річки Кривий Торець». Унгер незабаром «виписав» з Німеччини фахівців і з їх допомогою в 1810 році збудував один із перших цегельних заводів на Донбасі. Навколо заводу зростало робітниче селище. Власник заводу багато подорожував, бував у США. Тамтешня культура його вразила так, що під враженням побаченого він назвав селище при своєму заводі Нью-Йорком.

Однак документальних підтверджень цьому не знайдено. За іншою версією, поселення на березі р. Кривий Торець називає Нью-Йорком граф Ігнатьєв на прохання дружини-американки, яка сумувала за своєю Батьківщиною. Саме ці землі в 1889 році скуповують німці-меноніти. Так на картах з’являється поселення Нью-Йорк – центр семи менонітських колоній.


Рис. 1. Карта колонії Нью-Йорк


Активна розбудова колонії Нью-Йорк припадає на завершення промислового перевороту в Російській імперії. У 1893 році в колонії  будується завод з виробництва будівельної глиняної цегли та черепиці, заснований німецьким підприємцем Діком П.П.;  у 1894 році німецький інженер Яків Нібур відкриває завод з виробництва сільськогосподарських машин і знарядь, який буде відігравати
значну роль у розбудові селища та називатиметься надалі Машинобудівним заводом ім. Г.І. Петровського.

До 1902 року в колонії Нью-Йорк і селі Залізному працювали механічний завод Нібура Я.Г., чавуноливарний завод Олів’є Е.Е., сукновальна фабрика Малашенко Г.К., три цегельних заводи – Діка П. П., Нібура Я.Г., Унгера Я.Г., майстерня з виготовлення бричок і екіпажів Унра К.П., шість млинів з паровими машинами – Герцена Г.А., братів Петерс, Діка П.П., Малашенко Г.К., Унгера П.Г., Унра К.П., а також торгівельно–промислові об’єкти: кооперативний магазин А.Тіссена, книгарня братів Гамм, магазин тканин, банк Діка й Унгера, маленький готель «Росія», аптека, пошта, телефонна станція, ювелірна та годинникова майстерні. Крім підприємств у колонії працювало 5 шкіл: початкова сільська, початкова для українців, або фабрична школа, середня центральна ,середня школа для дівчат та єврейська школа.

У 1916 році фірмою «Торговий дім Д.М. Львов і компанія», що представляла товариство Юзівського заводу, згодом, за рішен-
ням Військового міністерства Тимчасового уряду для задоволення військових потреб у селищі Нью-Йорк було розпочато бу-дівництво фенольного заводу, запуск якого відбувся 7 липня (за старим стилем) 1917 року.


Рис. 2. Зовнішній вигляд колонії Нью –Йорк (https://bit.ly/2PXOOn5)


У 1926 році в колонії Нью-Йорк утворюється сільрада, пізніше селищна рада. До 1928 року Нью-Йорк стає центром Залізнянського району. У серпні 1941 року внаслідок початку Другої світової війни та наближення фронту була проведена евакуація устаткування
заводів і фахівців у тил: до м. Кемерово (Російська Федерація) – обладнання фенольного заводу, до м. Гур’їв (Казахстан) – облад-
нання заводу ім. Петровського, у Челябінську область (Російська Федерація) – обладнання цегельного заводу.

У вересні 1941 року з селища Нью-Йорк у казахстанські степи було депортовано німецьке населення. З 28 жовтня 1941 року до
5 вересня 1943 року селища Нью-Йорк і Залізне знаходились під окупацією фашистської Німеччини й Італії.

19 жовтня 1951 року смт Нью-Йорк перейменовується в смт Новгородське.


Рис. 3. Указ про перейменування колонії Нью-Йорк (https://bit.ly/2PXOOn5)


8 січня 1963 року селищні ради смт Залізне і смт Новгородське об’єднані в одне селище міського типу Новгородське. У період з
1950 по 1975 ріку в селищі відбувалось інтенсивне будівництво житла й об’єктів соцкультпобуту: житлових будинків, клубів, стадіонів, лікарень і поліклінік, шкіл і дитячих дошкільних закладів, бібліотек тощо.

Занепад селища припадає на кінець ХХ – початок ХХІ століття, що стало наслідком банкрутства більшості підприємств, втрат зазнає соціальна сфера населеного пункту.

З 2000 років у селищі активно розвивається малий і середній бізнес, який відкривається на місці великих збанкрутілих підприємств.

Більша частина працездатного населення працює на підприємствах міст Донецьк та Ясинувата.

У 2014 році смт Новгородське опинилось в епіцентрі збройного конфлікту. Розпорядженням Кабінету Міністрів Україні від 02.12.2015 р. №1275 смт Новгородське включене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитеро ристична операція.

Розпорядженням Кабінету Міністрів Україні від 07.02.2018 р. № 79 смт Новгородське віднесено до переліку населених пунктів, що розташовані на «лінії зіткнення».

За час проведення антитерористичної операції та Операції Об’єднаних сил селище неодноразово підпадало під обстріли,
зазнали руйнувань 152 приватних житлових будівлі, 3 комунальні об’єкти соціального значення та інфраструктури. Загинуло 5
мешканців, 5 отримало поранення. Найбільш інтенсивних обстрілів селище зазнало в 2014-2016 роках. Під загрозою руйнування внаслідок обстрілів опинились шламонакопичувачі відходів коксохімічного виробництва підприєм ства ТОВ «НВО «Інкор і Ко». Прорив дамби шламонакопичувачів може призвести до хімічного забруднення ґрунтів, ґрунтових вод та р. Кривий Торець, що спричинить масштабну екологічну катастрофу. Допомогу у врегулюванні питань гарантій безпеки під час ремонтно-відновлювальних робіт на дамбі надає СККЦ та місія OБСЄ.


Рис.4. Пошкодження житлових будинків внаслідок обстрілів під час проведення АТО, кількість


Рис. 5. Відновлення об’єктів, пошкоджених внаслідок обстрілів під час
проведення АТО, кількість


Внаслідок порушення руху транспорту виникли проблеми з транспортним сполученням з великими містами області й обласними центрами України, що мають розвинену інфраструктуру.

Втрата мешканцями селища роботи в містах Донецьк і Ясинувата призвела до безробіття, відтоку працездатного населення та
молоді до інших регіонів України. Погіршилась якість надання медичних послуг. У критичному стані перебувають дорожня інфраструктура та система водопостачання.

Спостерігається зростання чисельності онкологічних захворювань, захворювань серцево-судинної системи серед дітей і мо-
лоді. Прийняття Законів України «Про тимчасові заходи на періодпроведення антитерористичної операції» (№1669 від 02.09.2014),
«Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (№1797-VIII від
21.12.2016), «Про внесення змін до Податкового Кодексу та деяких законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» (№ 2628-VIII від 23.11.2018) призвели до втрат 85% селищного бюджету, як наслідок – гортання соціальних програм, що фінансувалися за кошти місцевого бюджету.

Нині гуманітарну допомогу населенню у вигляді продуктів харчування, засобів гігієни, будівельних матеріалів надають міжнародні
організації: «Людина в біді», «Карітас», Міжнародна організація з міграції, «Проліска», «ADRA України», релігійні громади, Фонд Ріната Ахметова «Допоможемо». Проходить акція «Папа для України».

У відновленні інфраструктури надають допомогу ПРООН в Україні, УВКБ ООН, ADRA України, «Людина в біді», ЮНІСЕФ в Україні.


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *